Fotbolls-EM - här är hela schemat

23448-email-header-om-em-sverige-un-se-4-2021.jpg

Sommarens stora turnering invigs fredag 11 juni med Turkiet - Italien. Sverige kliver in i dramatiken med match mot Spanien i Sevilla måndag 14 juni. 

Just nu är England favorit till titeln, med Belgien och Frankrike som närmsta utmanare. Alla aktuella odds på långtidsspel hittar du här. Missa inte heller de speciella Sverige-marknaderna – bland annat på hur långt Sverige når i turneringen, hur många mål gör Sverige i gruppspelet, och specialaren; hur många mål gör nuvarande och tidigare AIK-spelare för Sverige i turneringen?
 

Här är hela spelschemat – först i datumordning, längre ned gruppvis:
 

11 juni 21.00 Turkiet - Italien  
       
12 juni 15.00 Wales - Schweiz  
  18.00 Danmark - Finland  
  21.00 Belgien - Ryssland  
       
13 juni 15.00 England - Kroatien  
  18.00 Österrike - Nordmakedonien  
  21.00 Nederländerna - Ukraina  
       
14 juni 15.00 Skottland - Tjeckien  
  18.00 Polen - Slovakien  
  21.00 Spanien - Sverige  
       
15 juni 18.00 Ungern - Portugal  
  21.00 Frankrike - Tyskland  
       
16 juni 15.00 Finland - Ryssland  
  18.00 Turkiet - Wales  
  21.00 Italien - Schweiz  
       
17 juni 15.00 Ukraina - Nordmakedonien  
  18.00 Danmark - Belgien  
  21.00 Nederländerna - Österrike  
       
18 juni 15.00 Sverige - Slovakien  
  18.00 Kroatien - Tjeckien  
  21.00 England - Skottland  
       
19 juni 15.00 Ungern - Frankrike  
  18.00 Portugal - Tyskland  
  21.00 Spanien - Polen  
       
20 juni 18.00 Italien - Wales
  18.00 Schweiz - Turkiet
       
21 juni 18.00   Nordmakedonien - Nederländerna
  18.00   Ukraina - Österrike
  21.00   Ryssland - Danmark
  21.00   Finland - Belgien
       
22 juni 21.00   Kroatien - Skottland 
  21.00   Tjeckien - England
       
23 juni 18.00   Slovakien - Spanien
  18.00   Sverige - Polen
  21.00   Portugal - Frankrike
  21.00   Tyskland - Ungern

Åttondelsfinaler 26-29 juni
Kvartsfinaler 2-3 juli
Semifinaler 6-7 juli
Final lördag 11 juli

 

Grupp A
11 juni, 21.00   Turkiet - Italien
12 juni, 15.00   Wales - Schweiz
16 juni, 18.00   Turkiet - Wales
16 juni, 21.00   Italien - Schweiz
20 juni, 18.00   Italien - Wales
20 juni, 18.00   Schweiz - Turkiet
 
Grupp B
12 juni, 18.00   Danmark - Finland
12 juni, 21.00   Belgien - Ryssland
16 juni, 15.00   Finland - Ryssland
17 juni, 18.00   Danmark - Belgien
21 juni, 21.00   Ryssland - Danmark
21 juni, 21.00   Finland - Belgien
 
Grupp C
13 juni, 18.00   Österrike - Nordmakedonien
13 juni, 21.00   Nederländerna - Ukraina
17 juni, 15.00   Ukraina - Nordmakedonien
17 juni, 21.00   Nederländerna - Österrike
21 juni, 18.00   Nordmakedonien - Nederländerna
21 juni, 18.00   Ukraina - Österrike
 
Grupp D
13 juni, 15.00   England - Kroatien
14 juni, 15.00   Skottland - Tjeckien
18 juni, 18.00   Kroatien - Tjeckien
18 juni, 21.00   England - Skottland
22 juni, 21.00   Kroatien - Skottland
22 juni, 21.00   Tjeckien - England
 
Grupp E
Måndag 14 juni, 18.00   Polen - Slovakien
Måndag 14 juni, 21.00   Spanien - Sverige
Fredag 18 juni, 15.00   Sverige - Slovakien
Lördag 19 juni, 21.00   Spanien - Polen
Onsdag 23 juni, 18.00   Slovakien - Spanien
Onsdag 23 juni, 18.00   Sverige - Polen