Spelbloggen har rankat de 10 bästa guldlagen på 2000-talet.
1. Djurgårdens IF 2003 – Giganter
Djurgården var regerande mästare och inför säsongen 2003 sade huvudtränaren Zoran Lukic kaxigt: "Det är risk att Allsvenskan blir tråkig i år". Det var något han knappast behövde äta upp i efterhand då Djurgården slutade etta, sju poäng framför rivalen Hammarby. Den enda skillnaden från guldlaget 2002 var egentligen att Stefan Rehn hade lagt skorna på hyllan och ersatts av Johan Arneng.
Johan Elmander och Mikael Dorsin skulle dock lämna efter en halv säsong, men ingenting tycktes stoppa Djurgårdens framfart som ersatte nyckelspelarna med Fredrik Stenman och Geert den Ouden. Båda gjorde omedelbar succé, anfallaren Ouden klev in och gjorde tio mål på tio matcher under hösten och beskrivs i dag som en av de mest kliniska avslutarna i Allsvenskans historia. Man kan dock inte avhandla Djurgårdens guldlag 2003 utan att nämna Kim Källström. Frågan är om någon spelare dominerat Allsvenskan så mycket som Källström gjorde under den säsongen.
2. Malmö FF 2014 – Rosenbergs hemkomst
Precis som Djurgården 2003 klev Malmö in till säsongen 2014 som regerande mästare, men till skillnad från Djurgården fanns det många frågetecken inför säsongen. Bland annat prestenterades Åge Hareide som ny tränare så sent som i januari, men favoritskapet var ändå stort på Malmö som hade gjort klart med vad i dag anses vara den bästa hemvändaren någonsin, nämligen Markus Rosenberg.
Tio år tidigare hade Malmö-sonen varit nära att snuva Malmö på SM-guldet, då som utlånad till Halmstad. Nu var han tillbaka i himmelsblått med siktet inställt på att vinna det efterlängtade SM-guldet. Det visade sig tidigt att det skulle bli succé: med Rosenberg som härförare säkrade Malmö SM-guld redan i den fjärde sista omgången och lyckades parallellt kvala in sig till Champions League. Tar vi en titt på spelarmaterialet och var spelarna är i dag förvånas man inte av framgångarna; Robin Olsen, Erik Johansson, Emil Forsberg, Markus Rosenberg och Isaac Kiese Thelin för att nämna några. Vilket lag!
3. AIK 2018 – Mästare trots struligt år
AIK var genomgående det bästa laget under hela den allsvenska fotbollssäsongen 2018. Man förlorade bara en match (0-2 borta mot IFK Norrköping), släppte överlägset in minst mål i serien (16 stycken) och hade seriens bästa spelare i Kristoffer Olsson. Dessutom vann laget tre av fyra Stockholmsderbyn, varav två mot Hammarby som var indirekta seriefinaler. Trots tunga skador och avbräck redan innan säsongen på Nils Eric Johansson och Jesper Nyholm, samt en korsbandskada på nyförvärvet Robert Lundström precis i inledningen av Allsvenskan så gick inte Rikard Norlings manskap att stoppa. Första guldet på nio år. Lyckas man bli den tredje klubben efter Malmö och Djurgården att försvara ett SM-guld på 2000-talet?
4. IFK Norrköping 2015 – Skrällgänget
Janne Anderssons guld med Norrköping 2015 är en av de största skrällarna i svensk fotbolls historia. Säsongen innan slutade klubben på en 12:e plats, men när Malmö för en gångs skull vacklade tog Norrköping chansen på ett imponerande sätt. Andreas Johansson var seriens bästa mittback, Daniel Sjölund hade fått en renässans i karriären och Emir Kujovic dunkade dit 21 mål för Peking. Norrköping gick helt enkelt inte att stoppa och vann Allsvenskan på 66 poäng efter seger mot Malmö på bortaplan i den sista omgången.
5. AIK 2009 – Vinnarskallar av rang
Visst kanske det har funnits guldlag som spelat en bättre fotboll och som tagit fler poäng. Men vinner man samtliga derbyn, besegrar tabelltvåan dubbla gånger, varav den sista i en direkt avgörande seriefinal, samt vinst i Svenska cupen så är det få guldlag som haft samma vinnarmentalitet som detta AIK. Med en ramstark defensiv (inget guldlag har släppt in färre mål sedan Allsvenskan övergick till 16 lag 2008), spetsat av spelare som Ivan Obolo i offensiven så hade Mikael Stahre redan efter en säsong som huvudtränare i AIK skapat ett mästarlag.
6. Kalmar FF 2008 – Elm-brödernas show
Patrik Ingelsten vann skytteligan. Viktor Elm slog nytt målrekord för mittfältare under en och samma säsong i Allsvenskan (15 mål). Rasmus Elm fick sitt stora genombrott och Kalmar gjorde sammanlagt hela 70 mål (rekord) i Allsvenskan. Nanne Bergstrand bärgade hem klubbens första SM-guld och är förevigt odödlig i staden.
7. Malmö FF 2017 – Vem kan störa MFF?
Trots att Alan Kuhn vann SM-guld 2016 fick han inte förlängt och ersättaren Magnus Pehrsson möttes av stark skeptis efter sitt misslyckande i Djurgården. Han anlände dock till ett nästintill fulländat lag som inför säsongen hade förlängt med lagkaptenen Markus Rosenberg och stortstjärnan Anders Christiansen. Ett självspelande piano eller inte – Malmö gick inte att störa 2017 heller.
8. Helsingborgs IF 2011 – Revanschen
Helsingborg var ute efter revansch från 2010 då lagets imponerande poängskörd på 65 poäng bara ledde till en andraplats 2010 bakom rivalen Malmö FF. Under 2011 säkrade Helsingborg guldet redan den 25 september, trots att anfallarna Rasmus Jönsson och Alexander Gerndt såldes under sommaren. Ett lag fullproppat av vinnarskallar som Mattias Lindström, Erik Edman och Christoffer Andersson och därtill seriens bästa målvakt i Pär Hansson. Gick även och vann Svenska cupen.
9. Djurgården 2019 – Kim och "Tolles" järnkaminer
En av de största segerskrällarna under modern tid. Kim Begstrand och Thomas Lagerlöf gjorde sin första säsong som tränare för klubben och det slutade i dur med ett guld i en av de mest dramatiska guldstriderna som vi någonsin fått uppleva. Det var första gången någonsin som fyra lag passerade 60 poäng i Allsvenskan och högst upp slutade Djurgården med 66 poäng, en poäng före Hammarby och Malmö FF. Med en centrallinje gjord av stål i form av Marcus Danielson, Jacob Une Larsson, Fredrik Ulvestad och Jesper Karlström skapade tränarparet en stabilitet som var oerhört svår att bryta ner och längst fram var lånet Mohamed Buya Turay tungan på vågen med skytteligaseger och flera avgörande mål.
10. IF Elfsborg 2006 – Stefan Andreassons guldbygge
Elfsborg avslutade säsongen 2005 med en pinsam 8-1-förlust borta mot Djurgården (släppte in 43 mål sammanlagt), och trots mittenplaceringar under många säsonger hade Elfsborg något på gång med nya arenan och värvningen av Anders Svensson. Om försvarsspelet var Elfsborgs akilleshäl 2005 så var det lagets raka motsats under guldåret. Elfsborg släppte bara in 19 mål under säsongen och säkrade guldet i den sista omgången hemma mot Djurgården och slutade en poäng före AIK.
Lag utanför listan: Halmstad 2000, Hammarby 2001, Malmö 2004, Djurgården 2005, IFK Göteborg 2007, Malmö 2010 och Elfsborg 2012. Djurgården 2002, Malmö 2013 och Malmö 2016 exkluderas då lagen är för snarlika med 2003, 2014 och 2017.