
Det här är övergången som fick den här atikeln att väckas till liv. Bara när ryktet dök upp höll man på att sätta kaffet i halsen. För vem hade trott att Barcelona ens skulle kunna tänka sig att värva Kevin Prince Boateng, 31 år? Mittfältaren ansluter till Barcelona på ett lån fram till säsongns slut.
Arsenal låg i toppen av Premier League vid årsskiftet 2013/2014 men precis som vanligt hade Arsenal en tung skadelista när det vankades ett intensivt schema på säsongen. Supportrarna hoppades på en stjärna som skulle hjälpa laget till deras första ligatitel på tio år men fick en ryggskadad Kim Källström istället.
Real Madrid letade ersättare till Claude Makelele som hade lämnat två år tidigare och många höjde på ögonbrynen när den 28-årige dansken värvades till klubben till en prislapp på 30 miljoner kronor. Som många förutspådde inför värvningen så lyckades inte den hårda dansken fylla det tomrum som Makelele lämnat efter sig och trots att Gravesen skrev på för 3.5 år så blev det bara en och en halv säsong i Real Madrid.
Gjorde bara två matcher i den vita tröjan, men att fransmannen ens lyckades få ett kontrakt med Real Madrid är fortfarande en gåta. 2016 spelade han för skotska Kilmaroch och året efter skrev han på för finska Inter Åbo. Lite rolig kuriosa är att Faubert var den första spelaren som fick äran att bära nummer 10 efter Zinedine Zidane. Det var i en träningslandskamp mot Bosnien & Hercegovina som Frankrike vann med 2-1 och matchvinnaren blev just Faubert. Dett blev hans enda landskamp för Frankrike.
Vi känner att vi måste ha ett allsvenskt bidrag på den här listan och landar i när Djurgården värvade den före detta Milan-spelaren tillika forne franska landslagsmittfältaren Ibrahim Ba inför säsongen 2005. Det var en rejäl chansning av Bosse Andersson som dessvärre för Blårändernas del inte gick hem. Djurgården vann dock dubbeln den säsongen och Ba bidrog med ett mål. I dag en kultspelare i landets högsta serie!
Den upphaussade talangen från tiden i Basel fick begränsat med speltid Bayen München och lånades ut till Inter där det inte heller lyfte. Många förvånades ändå när Shaqiri sedan valde att skriva på för Stoke, något som visade sig vara ett bra beslut då Shaqiri hamnade på rätt köl igen.
Om någon under VM 2006 hade sagt att dessa två herrar skulle gå till West Ham efter turneringen hade denne uppfattas som galen. De var båda viktiga pusselbitar i Argentinas VM-lag 2006 och jagades av varenda storklubb i Europa. Succérna i London-klubben uteblev dock och sejourerna blev inte speciellt långvariga: Mascherano lämnade för Liverpool bara efter ett halvår, medan Tevez blev kvar säsongen ut men stack sedan till Manchester United.
Värvades till Newcastle från Glasgow Rangers, men hans prestationer i The Magpies gjorde ingen glad. Den engelska tidningen The Observer summerade mittbackens insats i den svartvita tröjan så här: "Han är som en extraanfallare för motståndarlaget". Med de orden kan man ju fråga sig vad Juventus tänkte med när de värvade Boumsong. Juve-supportrarna undrade säkert detsamma, men faktum är att han var ganska bra för Turin-klubben i deras resa tillbaka till Serie A. Det blev 30 matcher på drygt två säsonger innan han lämnade för den dåvarande franska jätten Lyon. Hans insats i Juventus belönades med en plats i den franska EM-truppen 2008.
QPR hade under säsongen 2012/2013 ett namnstarkt lag med bland annat Julio Cesar, Bobby Zamora, Esteban Granero, Adel Taarabt och Christopher Samba i spetsen, men trots det åkte klubben ur Premier League med buller och bång.
De argentinske anfallaren från 90-talet med 50 landskamper på meritlistan, och mest känd för sina år i Italien och framförallt Atalanta överraskade världen när han som bosman beslutade att gå till Dundee United i Skottland. Det blev bara en säsong i klubben innan han lämnade för skotska storklubben Glasgow Rangers.
Unibet Sweden / 25 Februari 2026
Unibet Sweden / 18 Februari 2026
Unibet Sweden / 12 Februari 2026