Vinter-OS

Hela schemat för Vinterspelen 2022

februari 3, 2022februari 4th, 2022

Sverige har högt ställda mål inför Vinterspelen i Peking – det ska bli medaljrekord! Nedan hittar du hela programmet från invigningsdagen den 4 februari till avslutningen den 20 februari. Alla tävlingar följer du i Discoverys kanaler och oddsen hittar du hos oss.

Fredag 4 februari

  • 01:35–03:30:
    Curling, mixed dubbel grundomgång 5
    Sverige-Australien
  • 02:55–07:55:
    Konståkning, lag
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, damer gruppspel
    Ryssland-Schweiz
    Danmark-Kina
  • 06:35–08:30:
    Curling, mixed dubbel grundomgång 6
    Sverige-USA
  • 13:00–15:00:
    Invigning

Lördag 5 februari

  • 02:05–04:00:
    Curling, mixed dubbel grundomgång 7
    Schweiz-Sverige
  • 03:45–05:50:
    Snowboard, damer slopestyle kval
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, damer gruppspel
    Kanada-Finland
  • 07:05–09:00:
    Curling, mixed dubbel grundomgång 8
    Sverige-Kanada
  • 07:20–08:30:
    Backhoppning, herrar, normalbacke kval
  • 08:45–09:45:
    Längdskidor, damer skiathlon
  • 09:30–11:05:
    Skridsko, damer 3000 m
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, damer gruppspel
    Tjeckien-Sverige
    Danmark-Japan
  • 10:00–11:00:
    Skidskytte, mixedstafett
  • 11:00–11:30:
    Puckelpist, herrar kval 2
  • 11:45–13:20:
    Backhoppning, damer, normalbacke final
  • 12:00–14:50:
    Short track, damer och herrar
  • 12:10–15:00:
    Rodel, herrar heat 1 och 2
  • 12:30–14:10:
    Puckelpist, herrar final
  • 13:05–15:00:
    Curling, mixed dubbel grundomgång 9
  • 14:10–16:35:
    Ishockey, damer gruppspel
    USA-Ryssland

Söndag 6 februari

  • 02:05–04:00:
    Curling, mixed dubbel grundomgång 10
  • 02:30–05:40:
    Konståkning, lag
  • 02:30–04:00:
    Snowboard, damer slopestyle final
  • 04:00–06:30:
    Alpint, herrar, störtlopp
  • 05:30–07:35:
    Snowboard, herrar slopestyle kval
  • 07:05–09:00:
    Curling, mixed dubbel grundomgång 11
    Norge-Sverige
  • 08:00–09:45:
    Längdskidor, herrar skiathlon
  • 09:30–11:25:
    Skridsko, herrar 5000 m
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, damer gruppspel
    Kina-Japan
  • 11:00–11:30:
    Puckelpist, damer kval 2
  • 12:00–13:45:
    Backhoppning, herrar, normalbacke final
  • 12:30–15:10:
    Rodel, herrar, heat 3 och 4
  • 12:30–14:10:
    Puckelpist, damer final
  • 13:05–15:00:
    Curling, mixed dubbel grundomgång 12
    Italien-Sverige
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, damer gruppspel
    Schweiz-USA

Måndag 7 februari

  • 02:05–04:00:
    Curling, mixed dubbel grundomgång 13
  • 02:15–05:40:
    Konståkning, lag
  • 02:30–04:45:
    Freestyle, damer big air kval
  • 03:15–04:55:
    Alpint, damer storslalom åk 1
  • 05:00–06:30:
    Snowboard, herrar slopestyle final
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, damer gruppspel
    Kanada–Ryssland
  • 06:30–08:45:
    Freestyle, herrar big air kval
  • 06:45–08:50:
    Alpint, damer storslalom åk 2
  • 09:30–11:00:
    Skridsko, damer 1500 m
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, damer gruppspel
    Danmark-Tjeckien
  • 10:00–11:50:
    Skidskytte, damer 15 km distans
  • 12:30–14:25:
    Short track, damer och herrar
  • 12:45–14:45:
    Backhoppning, mixad lagtävling, normalbacke
  • 12:50–15:40:
    Rodel, damer heat 1 och 2
  • 13:05–15:00:
    Curling, mixed dubbel semifinaler
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, damer gruppspel
    Finland-Schweiz
    Sverige-Kina

Tisdag 8 februari

  • 02:15–06:30:
    Konståkning, herrar kort program
  • 03:00–04:20:
    Freestyle, damer big air final
  • 03:40–05:30:
    Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom kval
  • 04:00–06:25:
    Alpint, herrar super-G
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, damer gruppspel
    USA-Kanada
  • 07:05–09:00:
    Curling, mixed dubbel bronsmatch
  • 07:30–09:10:
    Snowboard, damer och herrar parallellstorslalom final
  • 09:00–10:35:
    Längdskidor, damer och herrar sprint fristil kval
  • 09:30–11:25:
    Skidskytte, herrar 20 km distans
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, damer gruppspel
    Japan-Tjeckien
  • 11:30–13:00:
    Skridsko, herrar 1500 m
  • 11:30–13:30:
    Längdskidor, damer och herrar sprint fristil final
  • 12:50–15:30:
    Rodel, damer heat 3 och 4
  • 13:05–15:15:
    Curling, mixed dubbel final
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, damer gruppspel
    Ryssland-Finland
    Sverige-Danmark

Onsdag 9 februari

  • 02:30–04:10:
    Snowboard, damer halfpipe kval
  • 03:15–04:50:
    Alpint, damer slalom åk 1
  • 04:00–05:20:
    Freestyle, herrar big air final
  • 04:00–05:25:
    Snowboard, damer snowboardcross kval
  • 05:30–07:10:
    Snowboard, herrar halfpipe kval
  • 06:45–08:40:
    Alpint, damer slalom åk 2
  • 07:30–09:10:
    Snowboard, damer snowboardcross final
  • 09:00–09:55:
    Nordisk kombination, herrar individuell normalbacke
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Ryssland-Schweiz
  • 12:00–14:40:
    Short track, damer och herrar
  • 12:00–12:50:
    Nordisk kombination, herrar individuell 10 km
  • 13:05–16:00:
    Curling, herrar grundomgång 1
  • 13:20–15:25:
    Rodel, damer och herrar dubbel
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Tjeckien-Danmark

Torsdag 10 februari

  • 02:05–05:00:
    Curling, damer grundomgång 1
  • 02:30–06:40:
    Konståkning, herrar fritt program
  • 02:30–04:55:
    Skeleton, herrar heat 1 och 2
  • 02:30–04:30:
    Snowboard, damer halfpipe final
  • 03:30–05:45:
    Alpint, herrar kombination störtlopp
  • 04:15–05:40:
    Snowboard, herrar snowboardcross kval
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Sverige-Lettland
  • 07:00–08:40:
    Snowboard, herrar snowboardcross final
  • 07:05–10:00:
    Curling, herrar grundomgång 2
  • 07:15–09:10:
    Alpint, herrar kombination slalom
  • 08:00–09:40:
    Längdskidor, damer 10 km klassisk stil
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Finland-Slovakien
  • 12:00–13:30:
    Freestyle hopp, mixad lagtävling hopp
  • 13:00–14:30:
    Skridsko, damer 5000 m
  • 13:05–16:00:
    Curling, damer grundomgång 2
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
    USA-Kina
    Kanada-Tyskland
  • 14:30–15:50:
    Rodel, lagstafett

Fredag 11 februari

  • 02:05–05:00:
    Curling, herrar grundomgång 3
  • 02:30–04:55:
    Skeleton, damer heat 1 och 2
  • 02:30–04:00:
    Snowboard, herrar halfpipe final
  • 04:00–06:20:
    Alpint, damer super-G
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Danmark-Ryssland
  • 05:10–18:25:
    Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 07:05–10:00:
    Curling, damer grundomgång 3
  • 08:00–09:45:
    Längdskidor, herrar 15 km klassisk stil
  • 09:00–11:05:
    Skridsko, herrar 10 000 m
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Tjeckien-Schweiz
    Sverige-Slovakien
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 10:00–11:20:
    Skidskytte, damer 7,5 km sprint
  • 12:00–14:00:
    Short track, damer och herrar
  • 12:00–13:10:
    Backhoppning, herrar ind. stor backe kval
  • 13:05–16:00:
    Curling, herrar grundomgång 4
  • 13:20–15:50:
    Skeleton, herrar heat 3 och 4
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Lettland-Finland

Lördag 12 februari

  • 05:10–07:25:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Kanada-USA
  • 02:05–05:00:
    Curling, damer grundomgång 4
  • 03:00–04:15:
    Snowboard, mixad lagtävling, snowboardcross
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 07:05–10:00:
    Curling, herrar, grundomgång 5
  • 08:30–10:00:
    Längdskidor, damer 4×5 km stafett
  • 09:00–10:45:
    Skridsko, damer och herrar
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Tyskland-Kina
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, damer kvartsfinaler
  • 10:00–11:25:
    Skidskytte, herrar 10 km sprint
  • 12:00–15:40:
    Konståkning, isdans rytmisk dans
  • 12:00–13:45:
    Backhoppning, herrar ind. stor backe final
  • 13:05–16:00:
    Curling, damer grundomgång 5
  • 13:20–15:50:
    Skeleton, damer heat 3 och 4
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, herrar gruppspel 2 matcher
    Ryssland-Tjeckien
    Schweiz-Danmark

Söndag 13 februari

  • 02:05–05:00:
    Curling, herrar, grundomgång 6
  • 02:30–04:45:
    Bob, damer monobob heat 1 och 2
  • 03:00–05:00:
    Freestyle, damer slopestyle kval
  • 03:15–05:15:
    Alpint, herrar storslalom åk 1
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Slovakien-Lettland
  • 06:45–09:00:
    Alpint, herrar storslalom åk 2
  • 07:05–10:00:
    Curling, damer grundomgång 5
  • 08:00–09:55:
    Längdskidor, herrar 4×5 km stafett
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Finland-Sverige
  • 10:00–10:50:
    Skidskytte, damer 10 km jaktstart
  • 11:45–12:35:
    Skidskytte, herrar 12,5 km jaktstart
  • 12:00–13:15:
    Freestyle hopp, damer hopp kval
  • 12:00–13:40:
    Short track, damer och herrar
  • 13:05–16:00:
    Curling, herrar, grundomgång 7
  • 14:00–15:50:
    Skridsko, damer och herrar
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, herrar gruppspel
    Kina-Kanada
    USA-Tyskland

Måndag 14 februari

  • 02:05–05:00:
    Curling, damer grundomgång 7
  • 02:15–05:50:
    Konståkning, isdans fridans
  • 02:30–04:45:
    Snowboard, damer big air kval
  • 02:30–05:00:
    Bob, damer monobob heat 3 och 4
  • 02:30–04:00:
    Freestyle, damer slopestyle final
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, damer semifinal
  • 05:30–07:35:
    Freestyle, herrar slopestyle kval
  • 06:30–08:45:
    Snowboard, herrar big air kval
  • 07:05–10:00:
    Curling, herrar, grundomgång 8
  • 12:00–14:00:
    Backhoppning, herrar lagtävling stor backe
  • 12:00–13:30:
    Freestyle hopp, damer hopp final
  • 13:05–16:00:
    Curling, damer grundomgång 8
  • 13:05–15:45:
    Bob, herrdubbel heat 1 och 2
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, damer semifinal

Tisdag 15 februari

  • 02:05–05:00:
    Curling, herrar, grundomgång 9
  • 02:30–03:50:
    Snowboard, damer big air final
  • 02:30–04:05:
    Freestyle, herrar slopestyle final
  • 04:00–06:10:
    Alpint, damer störtlopp
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, herrar särspel 2 matcher
  • 06:00–07:20:
    Snowboard, herrar big air final
  • 07:05–10:00:
    Curling, damer grundomgång 9
  • 07:30–10:15:
    Skridsko, damer och herrar lagtempo finaler
  • 09:00–09:55:
    Nordisk kombination, herrar stor backe
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, herrar särspel
  • 10:00–11:30:
    Skidskytte, herrar 4×7,5km stafett
  • 11:00–15:25:
    Konståkning, damer kort program
  • 12:00–12:50:
    Nordisk kombination, herrar 10 km
  • 12:00–13:15:
    Freestyle hopp, herrar hopp kval
  • 13:05–16:00:
    Curling, herrar, grundomgång 10
  • 13:15–15:45:
    Bob, herrdubbel heat 3 och 4
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, herrar särspel

Onsdag 16 februari

  • 02:05–05:00:
    Curling, damer grundomgång 10
  • 03:15–05:10:
    Alpint, herrar slalom åk 1
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 06:45–08:50:
    Alpint, herrar slalom åk 2
  • 07:00–09:15:
    Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 07:05–10:00:
    Curling, herrar, grundomgång 11
  • 08:45–10:15:
    Skidskytte, damer 4×6 km stafett
  • 09:40–11:55:
    Ishockey, herrar kvartsfinaler
  • 10:00–11:30:
    Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil kval
  • 12:00–13:20:
    Längdskidor, damer och herrar teamsprint klassisk stil final
  • 12:00–13:30:
    Freestyle hopp, herrar hopp final
  • 12:30–14:45:
    Ishockey, damer bronsmatch
  • 12:30–14:45:
    Short track, damer och herrar
  • 13:05–16:00:
    Curling, damer grundomgång 11
  • 14:30–16:45:
    Ishockey, herrar kvartsfinaler

Torsdag 17 februari

Fredag 18 februari

  • 02:30–04:00:
    Freestyle, damer halfpipe final
  • 04:45–05:30:
    Skicross, herrar kval
  • 05:10–07:25:
    Ishockey, herrar semifinal
  • 07:00–08:35:
    Skicross, herrar final
  • 07:05–10:00:
    Curling, herrar bronsmatch
  • 09:30–10:50:
    Skridsko, herrar 1000 m
  • 10:00–10:55:
    Skidskytte, herrar 15 km massstart
  • 11:30–14:45:
    Konståkning, par kortprogram
  • 13:00–15:15:
    Bob, damdubbel heat 1 och 2
  • 13:05–16:00:
    Curling, damer semifinal
  • 14:10–16:25:
    Ishockey, herrar semifinal

Lördag 19 februari

  • 02:30–05:05:
    Bob, herrar fyrmanna heat 1 och 2
  • 02:30–04:00:
    Freestyle, herrar halfpipe final
  • 04:00–06:10:
    Alpint, lagtävling
  • 07:00–09:55:
    Längdskidor, herrar 50 km masstart klassisk stil
  • 07:05–10:15:
    Curling, herrar final
  • 08:00–10:35:
    Skridsko, damer och herrar masstart
  • 10:00–10:55:
    Skidskytte, damer 12,5 km masstart
  • 12:00–15:10:
    Konståkning, par fritt program
  • 13:00–15:30:
    Bob, damer dubbel heat 3 och 4
  • 13:05–16:00:
    Curling, damer bronsmatch
  • 14:10–16:40:
    Ishockey, herrar bronsmatch

Söndag 20 februari

  • 02:05–05:20:
    Curling, damer final
  • 02:30–05:25:
    Bob, herrar fyrmanna heat 3 och 4
  • 05:00–07:30:
    Konståkning, uppvisningsgala
  • 05:10–07:45:
    Ishockey, herrar final
  • 07:30–09:40:
    Längdskidor, damer 30 km masstart fristil
  • 13:00–15:00
    Avslutningsceremoni

Alla odds på Vinterspelen